آخرین اخبار

انتقال پسماند خطرناك پتروشيمي برای دفن در استان گيلان تکذیب شد

آنچه كه در برخي رسانه هاي غير رسمي در فضاي مجازي مبني بر انتقال پسماند خطرناك پتروشيمي برای دفن در استان گيلان آمده منتشر شده است صحت نداشته و اين پسماندها تحت تدابير و نظارت و پايش مستمر كارشناسان حفاظت محيط زيست گيلان صرفا برای بازيافت به واحد بازيافت كننده منتقل خواهد شد.
به گزارش روابط عمومي حفاظت محيط زيست گيلان در پي انتشار مطلبي در برخي رسانه ها و به خصوص فضاي مجازي پيرامون انتقال پسماند خطرناك پتروشيمي به استان گيلان مطلب ذيل برای تنوير افكار عمومي و رفع نگراني مردم شريف گيلان و دوستداران محيط زيست به اطلاع مي رسد.  
اداره كل حفاظت محيط زيست گيلان در سال ٩٧ با جايگزيني واحد پالایش روغن گیلان با کارخانه تصفیه دوم روغن واریان در حاشیه شهر لوشان موافقت کرد.
 واحد مذکور كه دارای مجوز از اداره صمت برای بازیافت پسماندهای شیمیایی است اما با محدودیت ایجاد شده توسط اداره کل حفاظت محیط زیست گيلان، صرفا به بازیافت( EDC اتیلن دی كلرايد) از میعانات پتروشیمی محدود شد. 
این نوع از میعانات جزء دسته پسماندهای دارای ارزش اقتصادی بالا و صادراتی است و سال هاست که امحاء مستقیم آن منتفی شده و به همين دليل بازیافت می‌شوند و يكي از مهم ترين مراكز بازیافت اين نوع مواد در استان‌های قزوین و مرکزی است كه به دليل مشابهت اقليمي لوشان با استان قزوين ، با تاسيس اين واحد در همان محوده موافقت شد.
در همین رابطه اطلاع از نکات ذیل ضروري است:
١- با توجه به ضوابط استقرار واحدهاي صنعتي، تاسيس واحدهاي بازیافت پسماند صنعتی محدودیت نداشته و بر اساس ارزیابی های انجام گرفته، در مناطق جنوبی استان قابل انجام است .
٢- برابر آیین نامه های سازمان، ارسال و دریافت محموله های پسماندهای این چنینی ، کاملا تحت نظارت كارشناسان حفاظت محیط زیست استان هاي مبدا و مقصد بوده و جزئیات هر محموله با اجازه طرفین دریافت و مدیریت می شود.
٣- واحد فعلي بازيافت اين مواد در لوشان، در واقع جایگزین صنعت آلاینده تصفیه دوم روغن شده و به لحاظ کمی و كيفي آلايندگي آن كمتر است. 
٤- بدیهی ست بازیافت معمول ( Down cycling ) دارای پسماندهای نهایی فرآیندی است که به ویژه به دلیل وجود حلالهای آلی پایدار (POPs ) حتما باید تحت برنامه مدیریتی خاص به مراکز امحا منتقل شود.
برابر تعهدات و برنامه دریافتی از واحد،پس از انجام فرايند بازيافت و تولید پسماندهای موردنظر، شرکت مذکور تحت پایش این اداره کل، ملزم به ارسال آن به مراکز امحاء است.
٥- مدیریت پسماند عادی به عهده دولت بوده و مدیریت پسماندهای صنعتی به عهده تولیدکننده است و استقرار و رشد صنعت امحاء و بازیافت نیز تا حدود زیادی به نیازسنجی و امکان سنجی اقتصادی تولید کننده ها بستگی دارد و پراکنش آمایشی آن بر همین اساس شکل می گیرد.
 بدیهی است صنعت بازیافت در كشورمان يك صنعت نوپاست و ریسک آن نیز هميشه وجود داشته و دارد و بايد با حمایت و هدایت همه مراجع ذیربط، ريسك آن به حداقل رسيده و میزان آلاینده های متعدد صنعتی را کاهش داد. امروزه به دلیل عدم امکان بازیافت بسیاری از پسماندها ، آنها در طبیعت رها می شوند.
بنابراين آنچه كه در برخي رسانه هاي غير رسمي در فضاي مجازي مبني بر انتقال پسماند خطرناك پتروشيمي برای دفن در استان گيلان آمده منتشر شده است، صحت نداشته و اين پسماندها تحت تدابير و نظارت و پايش مستمر كارشناسان حفاظت محيط زيست گيلان صرفا برای بازيافت به واحد بازيافت كننده منتقل خواهد شد. 
اداره كل حفاظت محيط زيست گيلان از نظرات و پيشنهادات همه دوستداران محيط زيست استقبال کرده و خود را ملزم به پاسخگويي مي داند.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
سال 1398  سال رونق تولید